آموزش شنا پا دوچرخه

شنا ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ بدون دیدگاه 307 بازدید

پا دوچرخه در شنا

آموزش پادوچرخه و روی آب ماندن

یکی از مشکلات اصلی شناگران تازه کار ، روی آب ماندن است. جدا از بحث انواع شنا یک مبحث جدا وجود دارد که بسیار کارآمد است و آن هم پادوچرخه است. شما اگر بدنتان در حالت افقی قرار نداشته باشد بعد از چند ثانیه به زیر آب می روید ولی امروز روش هایی که کمک می کند شما روی آب بمانید را با هم بررسی می کنیم. در ورزش واترپلو برای روی آب ماندن از این روش ها استفاده میشود و بازیکنان زمان نسبتا طولانی را در این حالت می مانند.

۱- پادوچرخه :

پادوچرخه در واقع بهترین و کارآمدترین روش برای ماندن روی آب است. البته در ابتدا کمی دشوار و نیاز به تمرین زیاد دارد. برای این حرکت ابتدا باید بدنتان را در حالتی مثل نشستن در آب قرار دهید. در حالت نشستن کمی بالاتنه به سمت جلو باید باشد. در این مرحله ابتدا به توضیح دست ها می پردازیم. شما باید با دستهایتان یک خط افقی حدود ۲۰ سانتی متر زیر آب بکشید طوری که دستها همزمان از هم دور شوند و به هم نزدیک شوند. تقریبا انگشت ها به هم چسبیده باشند و کف دستها طوری باشد که آب را کمی به سمت پائین هول بدهد. با این کار شما با فشاری که به سمت پائین و طرفین می دهید در جای خود ثابت باقی می مانید. حرکت پاها نیز به این صورت است که پای راست در حالتی که روی آب نشسته اید کمی به سمت بالا می آید و با کف پا آب را به سمت پائین از بغل هول می دهیم و وقتی پا کاملا صاف شد پای سمت چپ را بالا می آوریم و این کار را تکرار می کنیم. حرکت باید سریع و منظم باشد. پاها نباید موقع جمع کردن بسته باشند بلکه باید پاها باز باشند و سعی شود آب با کف پا به سمت پائین هول داده شود. این کار بسیار دشوار است و نیازمند تمرین و قدرت زیادی می باشد.

۲- حرکت پا قورباغه :

در این حرکت ، حرکت دستها مانند پای دوچرخه است ولی پاها به صورت یکی در میان نیست بلکه دقیقا حرکت پا در شنا قورباغه را اجرا می کنیم اما این بار در حالی که روی آب نشسته ایم به سمت پائین این کار را انجام می دهیم تا فشاری که به آب می آوریم ما را به سمت بالا هول دهد. در این حرکت ، روی آب ماندن مانند پا دوچرخه نیست و نمیتوانید حالتی کاملا ثابت را ایجاد کنید و دائما کمی بالا و پائین می شوید.

۳- راه رفتن در آب :

روش دیگری که وجود دارد این است که پاها کاملا کشیده باشد حتی پنجه های پا را نیز بکشید و سپس پاها را به صورت ضربدری حرکت دهید و فکر کنید که در حال رفتن در آب هستید. حرکت دستها را نیز فراموش نکنید. یادگیری این حرکت بسیار ساده تر از دو حرکت قبلی است اما انرژی و قدرت بسیار بالایی می خواهد . برای روی آب ماندن باید پاهای خود را سریع حرکت دهید. پیشنهاد میکنیم که از این حرکت در ابتدای کار استفاده کنید ولی برای استفاده طولانی مدت روش مناسبی نیست و خیلی زود خسته می شوید.

 

چند نکته :

۱- افرادی که چاق هستند و بدنشان چربی بیشتری دارد قطعا روی آب ماندن برایشان آسان تر از افراد لاغر ، استخوانی و یا عضلانی است. این مورد به خاطر چگالی چربی است و همین عامل باعث می شود که راحت تر روی آب بمانند.

۲- روی آب ماندن کار بسیار دشواری است . پس اگر با چند بار تمرین نتوانستید نا امید نشوید چون برای بعضی از افراد ماه ها تمرین لازم است تا به خوبی این کار را انجام دهند و با تلاش چند روزه امکان پذیر نیست.

نظرات شما عزیزان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موضوعات
برترین مطالب
مطالب تصادفی