Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

فواید طناب زدن

فواید طناب زدن

چرا باید طناب بزنیم

حتما در مقالات دیگر ما مشاهده کرده اید که در بسیاری از موارد به فواید طناب زدن اشاره کردیم و در بسیاری از ورزشها یکی از تمرینات خوب همین تمرین است. حالا میخواهیم این موضوع رو مورد بررسی قرار بدیم که اصلا چرا باید طناب بزنیم ؟ طناب زنی چه فایده ای دارد که انقدر به آن در منابع ورزشی اشاره شده است. همانطور که در کلیپ های مختلف و در باشگاه ها و یا مکان های عمومی مثل پارک ها دیده اید از دختر بچه های کوچیک تا بوکسورهای حرفه ای از این وسیله ورزشی استفاده میکنند.

  • ساده و قابل دسترس بودن :

برای شروع تمرین با طناب فقط کافی است که به نزدیکترین فروشگاه لوازم ورزشی محل زندگی خودتون بروید و یک طناب با قیمت بسیار کم خریداری کنید. برای شروع نیز میتوانید در هر محل کوچکی از پارک گرفته تا گوشه ای از باشگاه و حتی در منزل از آن استفاده کنید. طناب زدن مثل بعضی از حرکات نیاز به دستگاه گران یا مهارت بالا ندارد و شما حتی اگر اضافه وزن داشته باشید و در طول عمر خود ورزش نکرده باشید نیز میتوانید این تمرین را شروع کنید و به سلامتی خودتون با کمترین هزینه کمک چشمگیری کنید.

  • کمک به هماهنگی بدن :

در هنگام طناب زدن شما همزمان باید طناب را با دستان خود به سمت جلو بچرخانید و هنگامی که طناب به پاهای شما نزدیک شد از روی آن بپرید و این کار را در کسری از ثانیه انجام دهید. این هماهنگی بین اعضای بدن که توسط مغز ایجاد میشود یکی از اصلی ترین مزیت های این تمرین است. این که میگویند افراد ورزشکار سلامت ذهنی و مغزی بهتری نسبت به سایر افراد که ورزش نمی کنند ، دارند به همین دلیل است که با اینگونه تمرین ها مثل طناب زدن شما مغزتان را نیز ورزش میدهید و باعث میشوید مغز نیز قوی شود.

  • کاهش آسیب به پا و مچ پا :

برای ورزشکارانی که با پاهای خود سر و کار دارند در ورزشهایی چون فوتبال ، تنیس ، بسکتبال و … بسیار دیده میشود که از ناحیه پا و مخصوصا مچ پا آسیب های جدی می بینند و این آسیب ها باعث میشود که از زندگی حرفه ای خودشون نیز دور بمانند. طناب زنی اگر به درستی انجام شود یکی از بهترین تمرین ها برای تقویت عضلات مچ پا و پا میباشد. با تمرینات نه تنها هماهنگی عضلات پا شما افزایش می یابد بلکه قدرت عضلات نیز بیشتر میشود و همین عامل باعث کاهش احتمال آسیب دیدگی میشود.

  • چربی سوزی بالا :

خیلی از افراد به دنبال تمرینهایی هستند که از شر چربی های اضافه خودشان خلاص شوند. باید به شما این مژده رو بدیم که طناب یکی از بهترین تمرین ها برای چربی سوزی است. طبق تحقیقاتی که انجام شده است حتی میزان مصرف کالری این تمرین از دویدن نیز بیشتر است. اگر تنها روزانه ۱۰ دقیقه به صورت پیوسته طناب بزنید بعد از مدت کوتاهی نتیجه آن را کاملا مشاهده خواهید کرد.

حتما بخوانید : ۴ دلیل شش تکه نشدن شکم
  • قابل حمل و هیجان انگیز :

یکی از دلایلی که باعث شیوع بسیار زیاد این وسیله در بین افراد مختلف در سنین مختلف و همچنین با توانایی های مختلف شده است هیجان انگیز بودن آن است. حتی این وسیله به عنوان اسباب بازی در بین کودکان نیز در سراسر جهان دیده میشود. قابلیت حمل آسان این وسیله نیز از مزایای دیگر آن است که شما میتوانید در هر مکانی مثل مدرسه ، محل کار ، پارک ، باشگاه و … که میروید یک طناب همراه خود داشته باشید و با آن ورزش کنید. حتی برای ورزشکاران حرفه ای بهترین وسیله برای گرم کردن است. بازیکنان بسکتبال ، والیبال ، کشتی و … که باشگاه میروند قبل از تمرین کمی طناب میزنند تا بدنشان آماده ورزش اصلی باشد و آسیب نبینند.

  • بهبود تراکم استخوان ها :

دکتر Daniel W. Barry که دکترای تخصصی از دانشگاه کلورادو را دارد و بر روی استخوان ها و تاثیر ورزش بر آنها تحقیق میکند یکی از بهترین عامل ها برای تراکم استخوان ها را طناب زدن دانسته . ایشان بر این باورند که حتی لازم نیست مدت طولانی این تمرین را انجام دهید بلکه چند دقیقه در هر روز نیز باعث افزایش تراکم استخوان ها به صورت قابل قبولی میشود .

  • سلامت قلب و عروق :

با شروع تعریق و افزایش ضربان قلب ، سیستم قلب و عروق انسان بهتر کار میکند. این کار تقویت قلب شده و عملکرد آن را بهبود می بخشد همچنین تعریق یکی از عواملی است که باعث میشود سموم از بدن خارج شود و اگر روزانه این تمرین را انجام دهید بعد از چند مدت قلب شما بهتر کار میکند .

  • افزایش قدرت تنفس :

قدرت تنفس در بسیاری از ورزشهای حرفه ای نقش به سزایی دارد. به طور مثال بارها دیده ایم که در ورزشهایی مثل بوکس و یا کشتی ، با وجود اینکه یک ورزشکار قدرت بدنی بیشتر دارد اما نفس او کم می آید و دیگر نمیتواند رقابت کند. قدرت تنفس علاوه بر ورزش حرفه ای در زندگی روزمره نیز تاثیرگذار است و باعث میشود عمل اکسیژن رسانی به بدن بهتر انجام شود و شش ها قوی تر شوند و بهتر کار کنند.

  • باعث باهوش شدن میشود :

باور کنید یا خیر طناب زنی باعث افزایش هوش میشود. همانطور که در بالا اشاره کردیم هماهنگی دست و پا و کل بدن در هنگام این تمرین توسط مغز انجام می شود و استفاده همزمان از دو نیم کره چپ و راست مغز باعث میشود که عملکرد مغز بهبود یابد و شما باهوش تر شوید. طناب زنی باعث افزایش عملکرد یادگیری و حافظه و همچنین قدرت بخشیدن به سیستم عصبی بدن می شود.

 

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمرین بوکس در خانه بدون وسایل

تمرین بوکس در خانه بدون وسایل

بهترین شناگر دنیا

بهترین شناگر دنیا

بهترین سبک کاراته

بهترین سبک کاراته

مراحل گرفتن کمربند کاراته

مراحل گرفتن کمربند کاراته

راز قدرت مشت مایک تایسون

راز قدرت مشت مایک تایسون

پردرآمدترین ورزش های رزمی در ایران

پردرآمدترین ورزش های رزمی در ایران

خطرناک ترین سلاح نینجا

خطرناک ترین سلاح نینجا

حداقل قد برای والیبال

حداقل قد برای والیبال

خطرات ورزش موی تای

خطرات ورزش موی تای

بالاترین دان تکواندو در جهان

بالاترین دان تکواندو در جهان

قد بوکسورهای معروف

قد بوکسور های معروف

تاثیر کاراته بر روی قد

تاثیر کاراته بر روی قد

قد مناسب برای ورزش بوکس

قد مناسب برای ورزش بوکس

قوی ترین حریف مایک تایسون

قوی ترین حریف مایک تایسون

بهترین ضربات ترکیبی بوکس

بهترین ضربات ترکیبی بوکس

چگونه یک فایتر عالی شویم

چگونه یک فایتر عالی شویم