حرکات بوکس

بوکس ۱۶ فروردین ۱۳۹۸ بدون دیدگاه 6601 بازدید

حرکات بوکس

حرکات بوکس

حرکات و ضربات بوکس شاید از لحاظ ظاهری بسیار ساده و پیش پا افتاده باشه اما در عین سادگی ، اجرای درست و به موقع این حرکات بسیار کار دشواری است و یاد گرفتن این ضربات زمان زیادی رو نیاز داره . ما در این مطلب میخوایم حرکات ورزش بوکس رو برای شما بگیم . البته حرکات اصلی و حرکات پیشرفته این ورزش بسیار زیبا رو در مطلبی دیگه توضیح خواهیم داد.

علاوه بر حرکات پا که بسیار مهم است ، ما حرکات بدن نیز داریم که شامل جاخالی دادن ها می شود. بوکس در واقع صحیح و به موقع ضربه زدن به حریف است.

.

ضربه دست جلو :

بوکسورها بر اساس این که چپ دست هستند یا راست دست ، دست جلو آنها به خاطر نحوه گارد گرفتنشون فرق داره . بوکسورهای راست دست ، دست چپ رو جلو میگیرن ( به خاطر گارد صحیح ) و همچنین بوکسورهای چپ دست ، دست راست رو جلو میگیرن . چون اکثر انسانها راست دست هستند در بیشتر مواقع ضربه دست جلو رو همون ضربه مستقیم دست چپ میدونن. این ضربه بسیار سریع است که با باز کردن دست چپ به سمت حریف و چرخیدن پایین تنه و پاشنه پا صورت می گیرد. وقتی دست جپ به سمت حریف پرتاب میشه ، باید دست مخالف ( دست راست ) به سمت صورت جمع بشه تا صورت رو بپوشاند تا اگر حریف هم ضربه سریعی زد ، بتونید از صورت خودتون محافظت کنید. این ضربه اگر چه قدرت سایر ضربات رو نداره اما ضربه بسیار مهمی هست چون میتونید حریفتون رو محک بزنید و همچنین خسته کنید حریف رو . در واقع این ضربه بیشترین استفاده رو در بوکس داره و دو بوکسور بیشترین ضربه رو در یک مسابقه با دست جلو خودشون میزنن.

.

ضربه دست عقب :

در واقع دست عقب شما همان دست اصلی است ( مثلا اگر راست دست هستید دست راست شما دست اصلی است ) که از قدرت بیشتری نسبت به دست جلو برخوردار است چون هم دست اصلی شما است و هم چون موقع گارد گرفتن در عقب قرار دارد موقع ضربه زدن انرژی بیشتری رو آزاد میکنه . در این ضربه هم باید کاملا حواستون باشه که موقع ضربه زدن ، دست مخالف ( دست چپ ) برای محافظت به سمت صورت گرفته شود تا غافلگیر نشوید.

.

هوک :

اصول ضربه هوک نیز مثل ضربات مستقیم است یعنی به هنگام ضربه زدن ، باید سعی شود که پایین تنه و پاشنه پا کاملا بچرخد و ضربه کاملا با بدن زده شود. اما در ضربه هوک شما باید به حریف نزدیکتر شوید و دست هایتان خم باشد. ضربه هوک که ترجمه آن همان قلاب میشود در واقع دست شما مثل سر قلاب عمل میکند و با ضربه هوک میتوانید از طرفین صورت حریف رو هدف بگیرید . قدرت هوک بسیار بیشتر از ضربات مستقیم است و بوکسورها از این ضربه برای knock down شدن حریف استفاده میکنند.

.

آپرکات :

با استفاده از ضربه آپرکات شما میتونید شکم ، آبگاه و چانه حریف را هدف قرار دهید. خطرناکترین ضربه در بوکس آپرکات هست که بسیاری از knock out ها با استفاده از این ضربه است که اگر بوکسوری موفق شود یک ضربه موثر بزند احتمال ناک اوت شدن حریف زیاد است. با استفاده از آپرکات از باز بودن گارد حریف میتونید استفاده کنید و ضربه خودتون رو به حریف برسونید. در واقع در این ضربه مشت از پایین به سمت بالا میرود و اگر از بدن و پایین تنه استفاده شود بسیار قدرتمند خواهد بود.

 

نظرات شما عزیزان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موضوعات
برترین مطالب
مطالب تصادفی