Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

ضربه هوک

ضربه هوک

انواع هوک در بوکس

ضربه هوک یکی از چند ضربه اصلی در ورزش بوکس محسوب میشود . البته در هنرهای رزمی دیگر نیز این ضربه وجود دارد اما شاید با اختلاف های کوچک و کمی تفاوت. Hook یکی از ضربه های بسیار قدرتمند در بوکس محسوب میشود و بوکسورهای حرفه ای از این ضربه برای ناک اوت کردن حریف استفاده میکنند . یاد گرفتن اصولی این ضربه بسیار مهم است. سعی کردیم در این مطلب کاملا اصولی با این ضربه آشنا بشوید و انواع آن را نیز بشناسید تا بتونید از این ضربه استفاده کامل را در ورزش ببرید.

 

ضربه هوک انواع مختلفی دارد اما در اینجا به دو تا از بهترین مدل های اون میخوایم بپردازیم . به دو مدل امریکایی و اروپایی که هر کدام در قدرت ، سرعت ، دفاع و حمله کاملا متفاوت می باشد و بنابر صلاحدید بوکسور و موقعیتی که در آن قرار می گیرد میتواند از هر کدام از آنها استفاده کند.

اگر با ضربات بوکس آشنا نیستید این مطلب را حتما بخوانید : ضربات بوکس

اولین نکته در ضربه هوک مثل تمامی ضربه های دیگر بوکس ، نحوه ایستادن و قرار گرفتن صحیح بر روی گارد است. ابتدا روی گارد خودتون بایستید و زانوهاتون رو کمی خم کنید تا حالت فنری بگیرید و تاثیر پاها در هوک خودتون رو مشاهده کنید.

۱- هوک اروپایی :

در ضربه هوک اروپایی ، انگشت شصت شما به سمت بدن خودتون هست. این مدل از هوک باعث میشه که ضربه شما به سمت یک ضربه دفاعی بره و علاوه بر ضربه زدن در عین حال دفاع هم کنید . اگر این ضربه رو با چرخش کامل بدن و پاها بزنید می بینید که قدرت هوک شما چند برابر میشه و پیشنهاد ما هم همین است. برای دفاعی تر شدن این مدل از هوک میتونید آرنجتون رو کمی بالاتر بگیرید و حتی میتونید ضربه رو بلندتر بزنید یعنی دستتون رو خیلی خم نکنید و کمی شبیه به ضربه مستقیم بزنید. در این حالت حریف به سختی میتونه از طرف دست ضربه شما ، به سمت شما نفوذ کنه و ضربه خودش رو به شما وارد کنه .

۲- هوک امریکایی :

در ضربه هوک امریکایی ، انگشت شصت شما به سمت بالا اشاره میکنه . این مدل از هوک قدرت بسیار بالایی داره و باعث از پا دراومدن و ناک اوت شدن حریف میشه اما حالت دفاعی در این مدل از هوک کمتر هست. این ضربه رو میتونید هم با چرخش پای موافق به سمت جلو و هم بدون حرکت پا انجام بدید که البته ضربه زدن با چرخش بدن و پا مثل همیشه پیشنهاد میشه .

پیشنهاد میکنیم این مطلب را بخوانید : آموزش گارد بوکس

در هوک زدن به دلیل اینکه ضربه بسیار سریع زده میشه ( مخصوصا دست جلو ) بسیار ضربه عالی ای هست برای غافلگیری حریف . میتونید از ضربه های ترکیبی استفاده کنید . به طور مثال راست مستقیم و هوک چپ یکی از عالیترین ضربات برای غافلگیری حریف و رسوندن ضربه به سر حریف است.

3 پاسخ

  1. سلام بنده چند ساله بوکس و چندماهه تای بوکس کار می کنم درباره ضربه هوک در ساییتون خوندم بسیار عالی توضیح دادین حتی چندتا نکته ریز داشت ک شاید استفاده می کردم اما از روی تجربه و تداوم واینجا بصورت علمی بهش پی بردم..ممنون از سایت خوبتون

  2. فکر میکنم هوک اروپایی برای وقتی که حریف نزدیک تر هستش خوبه، هوک آمریکایی برای وقتی که حریف دورتره و بخوای قافل گیرش کنی خوبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین ضربات ترکیبی بوکس

بهترین ضربات ترکیبی بوکس

چگونه یک فایتر عالی شویم

چگونه یک فایتر عالی شویم

وسایل باشگاه بوکس

وسایل باشگاه بوکس

بوکس حرفه ای

بوکس حرفه ای

آموزش بوکس

آموزش بوکس

کمربند های تکواندو

کمربند های تکواندو

چگونه بدن بوکسوری بسازیم

چگونه بدن بوکسوری بسازیم

تمرینات بوکس

تمرینات بوکس

فرق بوکس و کیک بوکس

فرق بوکس و کیک بوکس

افزایش قدرت مشت با دمبل

افزایش قدرت مشت با دمبل

آموزش بوکس دوبله فارسی

آموزش بوکس دوبله فارسی

آموزش بوکس فارسی

آموزش بوکس فارسی

آموزش بوکس در خانه

آموزش بوکس در خانه

تور والیبال

ارتفاع تور والیبال

کیک بوکس بهتره یا بوکس

کیک بوکس بهتره یا بوکس

کیک بوکس چیست

کیک بوکس چیست