ضربات بوکس
بوکس ۲۴ تیر ۱۳۹۵ 2 دیدگاه 54445 بازدید

how-to-punch-in-boxing

ضربه های ورزش بوکس

ورزش بوکس تنها دارای چهار ضربه اصلی می باشد اما همین چهار ضربه دارای پیچیدگی های بسیار زیادی است که این امر یاد گرفتن اصولی این ضربه ها را نشان میدهد. البته بوکس به همین چهار ضربه پایان نمی پذیرد و تکنیک های مختلفی وجود دارد.

ما در اینجا تنها به معرفی چهار ضربه اصلی می پردازیم :

۱- چپ مستقیم ( Jab ) :

boxing-jab

در واقع چون اکثر افراد راست دست هستند ، در اصطلاح ضربه چپ رو به دست سبک فرد میگویند که وقتی در گارد خود می ایستد می شود دست جلو. از این نظر دست سبک میگویند چون هم فاصله کمتری با حریف دارد پس قدرت کمتر و سرعت بیشتری دارد این دست و هم از این نظر که فرد راست دست ، دست چپش میشود دست سبک چون دستی است که با آن کمتر کار میکند و اصولا عضلات ضعیف تری دارد.

برای این ضربه دست راست شما باید به صورتتان چسبیده باشد ، پای چپتان از ناحیه مچ به سمت بیرون مایل شود ، بدنتان به راست مایل شود و دست چپتان به طور کامل کشیده شود. ضربه باید با سیکن به صورت یا سینه طرف مقابل به طور مستقیم برخورد کند. البته این موارد برای تمرین اولیه می باشد و شما باید به آرامی و کاملا با حوصله و شمرده شمرده ضربه بزنید و نه یکدفعه و ناگهانی تا کامل ضربه در بدنتان جا بیفتد. در مبارزه این ضربه با جهش کوچکی به سمت جلو زده می شود.

۲- راست مستقیم ( Straight Right ) :

straight-right-punch-in-boxing

در دید اول شاید تمام حرکات مثل ضربه چپ باشد اما وقتی ضربه میزنید تفاوت این دو ضربه را در حالت گرفتن بدن و همچنین کاربرد این ضربات در بوکس متوجه می شوید. دقیقا بر عکس ضربه قبل ، این ضربه با دست راست یعنی دست سنگین شما که موقع گارد گرفتن دست عقب شما می باشد زده می شود. ضربه این دست سرعت کمتر و قدرت بیشتری دارد چون فاصله اون تا حریف بیشتر از دست چپ شما می باشد. پس اگر چپ دست هستید دقیقا باید برعکس این عمل کنید یعنی دست چپ شما میشود دست سنگین و دست راست شما می شود دست سبک . دست چپتان کاملا روی صورت قرار می گیرد ، پای راست از مچ به سمت بیرون و بدن به سمت چپ مایل می شود. دست را کاملا کشیده به سمت حریف پرتاب می کنید. باید در ضربات سعی شود دست مخالف کاملا از ناحیه آرنج به بدن چسبیده باشد و دست هایتان باز نباشد تا راه برای حمله دشمن باز باشد.

۳- هوک ( Hook ) :

boxing-hook-punch

Hook به معنی قلاب است اما در فارسی هم به این ضربه هوک می گویند. یک ضربه بسیار قوی و قدرتمند. در واقع این ضربه فاصله کمتری نسبت به دو ضربه قبل دارد و آرنج ها در راستای شانه خم می شوند و مچ دست شما دقیقا باید مثل عکس بالا باشد. دست مخالف باید کاملا به صورت چسبیده باشد . این ضربه به خاطر خم بودن آرنج قدرت بیشتری پیدا میکند چون از قدرت بدن بیشتر استفاده میکند اما چون باید در فاصله کمتری از حریف خود باشید پیدا کردن موقعیت آن سخت تر است. در این ضربه نیز باید پای موافق با دست ضربه زننده به سمت بیرون و بدن به سمت مخالف تمایل پیدا کند.

برای یادگرفتن ضربه هوک حرفه ای به همراه ویدئو جذاب حتما کلیک کنید : ضربه هوک

۴- آپرکات ( Upper Cut ) :

Right-Hand-Uppercut-boxing

آپرکات یا به طور مخفف آپر نیز ضربه ای قدرتمند است که با آرنج های خم زده می شود. در این ضربه شما همانند هوک دستتان را از آرنج خم میکنید و سپس از سمت پایین به بالا می آورید و هدفتان صورت ، سینه و یا آبگاه حریف است پس شما به سه نقطه میتوانید آپر را وارد کنید. در عکس بالا کاملا مشخص است پای موافق دست ضربه زننده را به سمت بیرون مایل میکنید و سعی کنید با بدن ضربه بزنید تا مشتتان قوی تر شود. این که ضربه آپر در بدن شما بنشیند شاید حتی ماه ها طول بکشد اما ضربه ای بسیار مهلک است. همچنان به این نکته توجه داشته باشید که دست مخالف به صورت چسبیده باشد.

 

چند نکته در مورد ضربه زدن :

۱- سعی کنید ضربه هایتان را بدن بزنید

۲- دست مخالف ضربه همیشه به صورت باید چسبیده باشد و مانع از حمله حریف شود

۳- به هیچ وجه گارد خود را از دست ندهید حتی در هنگام ضربه زدن

۴- ابتدا ضربه ها را با شماره و کاملا آرام تمرین کنید و سپس رفته رفته ضربه ها را سریعتر و محکمتر بزنید

۵- همیشه از قد خودتان مشت هایتان را بالاتر بزنید

 

مطمئنا شاید بعضی نکات را به طور کامل و با دیدن چندتا عکس متوجه نشوید پس به شما پیشنهاد میکنیم اگر علاقمند به یاد گرفتن ورزش بوکس هستید پکیج ویدئویی کامل آموزش بوکس را مشاهده نمائید :

 

0-100-boxing-video

نظرات شما عزیزان

2 پاسخ به “ضربات بوکس”

  1. امیر بابایی گفت:

    چگونه میتوان این پکیج ویدیویی رو تهیه کرد

  2. احسان گفت:

    بقول مربیمون مرام و جوانمردی در ورزش بوکس حرف اول را میزند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موضوعات
برترین مطالب
مطالب تصادفی
0