بوکس حرفه ای : از تاریخچه تا مسابقات و بوکسورهای حرفه ای در ایران و جهان

بوکس حرفه ای

بوکس حرفه ای

بوکس حرفه ای

بوکس حرفه ای به گونه ای از ورزش بوکس گفته میشود که در آن قوانین سخت گیرانه تر است و با بوکس آماتور تفاوت های زیادی دارد. یکی از این قوانین این است که در بوکس حرفه ای ، بوکسورها حق ندارند از کلاه یا محافظ سر استفاده کنند و باید بالاتنه بوکسورها کاملا بدون محافظ باشد. در بوکس حرفه ای خبری از مدال نیست و ورزشکاران برای کمربند قهرمانی مبارزه می کنند. در این نوع از بوکس اغلب مبالغ زیادی بر روی مسابقات شرط بندی می شود و ورزشکاران موفق در بوکس حرفه ای معمولا پولدار هستند چون جایزه های این مسابقات معمولا از تمامی ورزشها بیشتر است.

نکته دیگری که در بوکس حرفه ای وجود دارد این است که قوانین سخت گیرانه ای برای شرکت در این مسابقات و نحوه برگزاری آن صورت می گیرد. به طور مثال قبل از انجام مسابقه ، انواع معاینات پزشکی بر روی بوکسورها انجام می شود و علاوه بر معاینات عمومی ، بیماری هایی مثل هپاتیت نیز بررسی می شود. همچنین اسکن مغزی از ورزشکاران حداقل یکبار در سال گرفته می شود . به علاوه در طول مسابقه هر ورزشکار یک پزشک مجزا برای معاینه و یا در مواقع ضروری دارد که پزشک می تواند بنابر صلاحدید پزشکی خود در هر لحظه از مسابقه که  بخواهد میتواند به مسابقه پایان دهد تا جان بوکسور به خطر نیفتد. این میزان از سخت گیری در هیچ ورزش دیگری مشاهده نمی شود اما می بینیم که در بوکس حرفه ای سخت گیری های چند جانبه وجود دارد.

پایه گذار بوکس حرفه ای شخصی به نام مارکیز کوینز بری که یک اسکاتلندی تبار می باشد. در ابتدا بوکس به صورت بسیار ساده و با قوانین ساده و آسان تر برگزار می شد. رفته رفته با توجه به استقبال مردم و اینکه حاضر بودند برای تماشای یک مسابقه بوکس بلیط های زیادی خریداری نمایند باعث شد تا روز به روز گسترده تر شود. بعد از جنگ جهانی دوم در حالی که بسیاری از مردم به سرگرمی احتیاج داشتند و همچنین همه گیر شدن وسیله ای به نام تلویزیون باعث شد تا بوکس جهش عجیبی پیدا کند. برگزاری مسابقه بوکس باعث میشد تا میلیون ها نفر از سراسر جهان بتوانند آن را مشاهده کنند و از آن لذت ببرند.

بعد از گذشت مدتی اعجوبه هایی در بوکس پیدا شدند که یکی از آنها محمد علی کلی می باشد که جذابیت بوکس حرفه ای را چند برابر کرد. مبارزه محمد علی کلی و جورج فورمن که بزرگترین مبارزه قرن بیستم لقب گرفت و در آن بیش از ۶۰ هزار نفر حضور پیدا کردند و بعد از ۸ راند کلی توانست فورمن را ناک اوت کند. این مسابقه را میتوان نقطه قوتی برای بوکس حرفه ای دانست و پس از آن نیز ستاره های مختلفی در این رشته پیدا شدند که یکی دیگر از آنها مایک تایسون بود که مبارزات بسیار جذابی را داشت و مشت های آهنین او هر بوکسوری را از پا در می آورد.