آموزش شنا برای مبتدیان

شنا ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ بدون دیدگاه 109 بازدید

آموزش شنا برای مبتدیان

شنا مبتدیان

بسیاری از شناگران مبتدی مخصوصا کسانی که تا به حال تن به آب نزدند و تجربه رفتن به استخر را ندارند ، استرس زیادی برای آموزش شنا دارند. اما به شما قول میدهیم که اگر شروع به یاد گرفتن این رشته ورزشی بسیار مهیج بکنید ، حتما عاشق این ورزش میشوید . این استرس ها ناشی از عدم آگاهی و ناشناخته بودن موضوع است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا تکنیک های ساده که هر شناگر تازه کار باید یاد بگیرد را برای شما توضیح دهیم .

ایجاد حباب : اولین کاری که یک فرد مبتدی باید آن را تمرین کند و یاد بگیرد ایجاد حباب زیر آب است. حتی این کار ساده نیز برای تازه کارها مخصوصا کودکان در ابتدا بسیار دشوار است. باید تمرین کنید که سرتان را کامل زیر آب فرو ببرید. برای همین یک نفس عمیق بکشید و ریه هایتان را پر از هوا کنید و سر را داخل آب ببرید و سعی کنید از بینی و دهان هوا را خارج کنید. این تکنیک بعدها هنگام نفس گیری در انواع شنا به شما کمک خواهد کرد .

 

تکنیک لاک پشت : یکی دیگر از تکنیک های اولیه برای یادگیری شنا ، تکنیک لاک پشت است. به این نکته توجه داشته باشید که هوا از آب سبک تر است و وقتی ریه های شما پر از هوا باشد روی آب معلق خواهید ماند اما اگر ریه ها از هوا خالی شود به زیر آب فرو می روید. برای تکنیک لاک پشت ابتدا باید ریه هایتان را با یک نفس عمیق پر از هوا کنید. سپس سعی کنید زانوهایتان را در آب کمی بالا بیاورید و با دستان خود از جلو کمی پایین تر از زانو را با هر دو دست بگیرید. در این وضعیت سر نیز باید به سمت پایین باشد و چانه به سینه بچسبد. تا جایی که نفس دارید در این موقعیت باقی بمانید. می بینید که بعد از چند ثانیه به روی آب می آیید و کاملا معلق می مانید . اگر از بیرون کسی به شما نگاه کند می بیند که پشت شما مانند لاک یک لاک پشت از آب بیرون زده است. در ابتدای این تکنیک شناگر ممکن است نتواند تعادل خودش را حفظ کند و بترسد . این تکنیک را با تمرین های بیشتر بهتر و بهتر انجام بدهید و سعی کنید زمان طولانی تری را در این موقعیت بمانید.

تکنیک ستاره : این تکنیک نیز از پایه ها و اصول یادگیری شنا است.  به طوری که شما باید سعی کنید دست ها و پاها باز باشد و به شکل یک ستاره دریایی در بیایید. با شل کردن کل بدن و کمی معلق شدن به جلو باید سعی کنید که روی آب معلق شوید و تا چند ثانیه که نفس شما اجازه میدهد روی آب بخوابید به صورتی که صورت شما به سمت کف استخر باشد. این حرکت نیز در ابتدای کار ممکن است سخت به نظر بیاید ولی با کمک مربی و گرفتن دستها این کار آسانتر میشود و با تمرین بیشتر به راحتی میتوانید روی آب بخوابید و تکنیک ستاره را بزنید. این نکته هم قابل ذکر است که افرادی که لاغر هستند این تکنیک را سخت تر میتوانند اجرا کنند و پاها و پایین تنه معمولا به داخل آب میرود و این به خاطر چگالی بدن است اما افرادی که بدن آنها دارای چربی بیشتری هست این تکنیک را راحت تر اجرا می کنند.

سر خوردن در آب : تکنیک بعدی که به شنا آموزان یاد داده میشود سر خوردن در آب است. سر خوردن پایه مدل های مختلف شنا است و فرد باید بتواند تا حد ممکن تعادل خودش را در این حرکت انجام دهد. برای یادگیری این تکنیک پشت به دیواره استخر بایستید، دستها را بالای سر و به هم چسبیده نگهدارید. سپس کمرتان را خم کنید تا جایی که سر و دستها روی سطح آب قرار بگیرند . پای راست خود را از زانو خم کنید و به دیواره استخر بچسبانید و با هول دادن دیواره سعی کنید که به جلو حرکت کنید. در این حالت شما باید در حالی که پاها و دستها کاملا کشیده هستند و به هم چسبیده اند  و بدن در یک خط راست روی آب قرار دارد ، روی آب حرکت کنید. توجه کنید که در ابتدا حفظ تعادل بسیار مشکل است که این کار نیز با تمرین بیشتر درست میشود.

نظرات شما عزیزان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موضوعات
برترین مطالب
مطالب تصادفی