رژیم غذایی بوکسورها

رژیم غذایی بوکسورها

boxer-healthy-diet

boxer-healthy-diet

 

رژیم غذایی سالم مخصوص بوکس

 

حتما به این نکته باید توجه داشته باشید که در ورزش های رزمی رژیم غذایی بسیار مهمه است مخصوصا اگر به صورت جدی و حرفه ای قصد ادامه دادن داشته باشید. در ورزش بوکس این قضیه از اهمیت بسیار بالایی برخورداره . پس افرادی که قصد دارند حرفه ای بوکس را دنبال کنند و اهمیت می دهند نباید غذا را فقط جهت مصرف انرژی و یا چربی سوزی و مواردی از این قبیل استفاده کنند. رژیم های غذایی ورزشی نباید فقط به خاطر تناسب اندام باشند بلکه هدف سلامتی کامل بدن از خوردن غذا و همچنین تقویت عضلات است که این دو عامل خود باعث تناسب اندام نیز می شوند. نکته ای که قابل توجه است این مورد است که در رژیم های غذایی اگر هدفی وجود نداشته باشد فرد بعد از مدتی از رژیم دست میکشد اما وقتی بوکسوری یا هر ورزشکاری برای هدف ورزشی خود رژیمی می گیرد کمتر پیش می آید که رژیم را بشکند.

منظور از رژیم ، رژیم های سخت غذایی که باعث خسته شدن ورزشکار از نظر روحی و جسمی نیست. بلکه فقط توجه به غذاهایی که مصرف میکند است. اینکه باید توجه داشت هر غذایی را مصرف نکرد تا عضلاتی قوی تر و بدنی سالم تر داشت. پس با رژیم های لاغری و رژیم های فشرده کاملا مخالف هستیم زیرا این رژیم ها کوتاه مدت بوده و ضرر خودشان را در دراز مدت به بدن افراد وارد میکنند. اما وقتی شما رژیم غذایی بگیرید که در طول زندگی باعث تقویت قوای جسمی و سلامتی بدنتان در طولانی مدت شود بسیار قضیه فرق میکند.

رژیم های گیاه خواری ، رژیم های آب ، رژیم های پروتئینی و … همه و همه از نظر ما مورد قبول نمی باشد.

پس :

۱- باید همه چیز بخورید : این به این معنی است که بدن شما به پروتئین ، کربن ها ، چربی ها و … احتیاج دارد پس هیچ کدام را حذف نکنید از وعده غذایی

۲- باید در زمان درست بخورید : دقیقا حدیثی از حضرت علی (علیه السلام) که میفرمایند قبل از اینکه سیر بشی دست از غذا بکش و تا گرسنه نشدی غذا نخور (در همین مضمون)

۳- رژیم باید نیاز بدنتان را برآورده کند : باید توجه کنید که بدن هر کسی با بقیه فرق میکند پس باید ببینید که بدنتان به چه چیزی احتیاج دارد پس آن ماده غذایی را از بدنتان دریغ نکنید.

 

مواد غذایی مهم :

گوشت : استفاده از گوشت سفید به دلیل جذب راحتتر پیشنهاد می شود. مثل ماهی ، بوقلمون و مرغ . شاید اگه بخوایم یه شوخی هم بکنیم دلیل استفاده از گوشت سفید این میشه که مرغ و ماهی سریع حرکت میکنند ولی گاو حرکت خیلی کندی داره پس گوشت سفید مصرف کنید 🙂

پروتئین : موادی مثل تخم مرغ ، شیر و … که منبع فوق العاده ای از پروتئین هستند . توجه داشته باشید که شما بوکسور هستید پس مثل یک بدنساز پروتئین مصرف نکنید.

میوه و سبزی : بدن شما به ویتامین ها بسیار محتاج است پس از میوه ها و سبزی ها که منبع ارزشمند ویتامین هستند استفاده کنید. سعی کنید تنوع زیادی از میوه ها را مصرف کنید و به این نکته نیز توجه کنید که رنگ هر میوه نشان دهنده یک ماده و ویتامین است پس میوه های رنگارنگ بخورید.

مایعات : آب ، آب ، آب . حتما توجه داشته باشید که آب بدنتان را تامین کنید. در هنگام تمرینات سخت حتما عرق زیادی خواهید کرد پس این آب از دست رفته باید تامین شود . توجه به این نکته که مقدار زیادی از بدن شما را آب تشکیل داده و فعالیت اندام های شما وابسته به آب است خود اهمیت مایعات برای بدن یک بوکسور را نشان می دهد.

چربی ها : سعی کنید از چربی های مفید استفاده کنید. البته این گزینه بستگی به بدن شما نیز دارد . اگر از آن دسته از افرادی هستید که بسیار سریع چاق می شوید در مصرف این ماده غذایی دقت کنید.