Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

مبارزه با حریف قد بلند

مبارزه با افراد قد بلند

بوکس با قد بلندتر

درسته که در مسابقات بوکس مبارزها رو بر اساس وزن تقسیم بندی میکنند اما از عامل بسیار مهم قد نیز نمیشه غافل شد. در بوکس دست بلندتر یعنی ضربه راحت تر. مبارزی که دستان بلندتری داره ضربه خودش رو در فاصله یکسان میتونه صورت حریف برسونه اما حریفی با قد کوتاهتر و دستانی کوچکتر در همان فاصله نمیتونه به حریف ضربه ای وارد کنه و همین عامل باعث مزیتی برای افراد قدبلند میشود.

البته نمیتوان گفت که تنها مزیت قد بلندتر میباشد. قد تنها یکی از نکات مثبتی هست که یک بوکسور میتونه داشته باشه و عوامل بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارند که اگر بوکسور کوتاه قد باشد ولی آنها را داشته باشد میتواند یک مبارز همه فن حریف باشد. یکی از مثالهای بسیار خوب برای بوکسورهای کوتاه قد مایک تایسون می باشد که با اینکه از اکثر حریف های خودش قد کوتاهتری داشت اما با قدرت و تکینک بسیار بالایی حریف هارو شکست میداد.

اما سوالی که اینجا مطرح میشه اینه که چطوری باید بوکسور قدبلند رو شکست داد ؟

گفتیم که بوکسور قدبلندتر یعنی بوکسوری با دستان کشیده تر و اگر حریفتان از شما قدبلندتر باشد مطمئن باشید که او میدونه که در فاصله ای دست او به شما میرسه ولی دست شما نمیرسه ! پس اگر فکر میکنید که از او فاصله بگیرید تا او به شما نزدیک بشه و بعد به او مشت بزنید باید بگم که سخت در اشتباهید و افراد بلند قد معمولا با دست هایی کشیده از دور مشت میزنن و به شما اجازه نزدیک شدن رو نمیدهند. پس اجازه ندید که او بازی رو به دست بگیره و قوانین بازی رو شما تعیین کنید.

در چنین شرایطی میشه فضای بین شما و بوکسور بلند قد رو به ۳ قسمت تقسیم کرد :

۱- فاصله امن : یعنی فاصله ای که دست شما و بوکسور بلند قد به هم نمیرسد و قطعا مشتی هم رد و بدل نمیشود.

۲- فاصله خطر : یعنی فاصله ای که دست او به شما میرسد اما شما نمیتوانید به او مشت بزنید .

۳- فاصله آتش : یعنی فاصله ای که دست هر دو بوکسور به هم میرسد و میتوانند به راحتی مشت خودشون رو به حریف وارد کنند.

با توجه به این سه نوع فاصله ای که وجود دارد بسیار واضح است که بوکسورهای با قد کوتاه تر نباید به هیچ وجه در فاصله خطر باشند و به سرعت باید از فاصله امن خودشون رو به فاصله آتش برسونند و ماندن در فاصله خطر مساوی است با ضربه خوردن و باختن بوکس .

اما سوالی که مطرح میشود این است که حالا چطوری در مقابل بوکسوری که دست های کشیده دارد از فاصله امن به آتش برویم تا بتونیم حریف رو از پا در بیاریم. در واقع راه های بسیار زیادی برای این کار وجود دارد.

یکی از روشهای بسیار عالی ، رقص پای سریع و به موقع است که با یک رقص پای سریع میتوانید فاصله تون رو به طور ناگهانی کم کنید و به حریف نزدیک بشید.

از کنار یا زیر دست های حریف بعد از ضربه های مستقیم او به سمتش نزدیک شوید. یعنی به محض اینکه طرف ضربه چپ مستقیم رو وارد میکنه از زیر دستانش به سمت او بروید و ضربه خودتون رو وارد کنید.

با ضربه ای حریف رو ناچار به دفاع کنید و با ضربه بعدی وارد شوید . یکی از نقاط ضعف افراد قد بلند این است که نزدیک او شوید و به او بچسبید. به خاطر دستان بلند ضربات نزدیک مثل آپر و هوک های نزدیک برای آنها دشوارتر است و شما میتوانید از این نکته استفاده لازم رو ببرید.

در آخر هم این نکته رو یادآور شویم که افرادی که قد کوتاه تری دارند مزیت هایی دارند که افراد قد بلند از آن بی بهره هستند. یکی از مهم ترین آنها جنگنده بودن است که اغلب به این افراد فایتر میگویند . موفق بودن در جنگ های نزدیک ، عکس العمل های سریع ، سرعت بالاتر دست ها و … از جمله مزیت های افراد کوتاه تر هست.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین ضربات ترکیبی بوکس

بهترین ضربات ترکیبی بوکس

چگونه یک فایتر عالی شویم

چگونه یک فایتر عالی شویم

وسایل باشگاه بوکس

وسایل باشگاه بوکس

بوکس حرفه ای

بوکس حرفه ای

آموزش بوکس

آموزش بوکس

کمربند های تکواندو

کمربند های تکواندو

چگونه بدن بوکسوری بسازیم

چگونه بدن بوکسوری بسازیم

تمرینات بوکس

تمرینات بوکس

فرق بوکس و کیک بوکس

فرق بوکس و کیک بوکس

افزایش قدرت مشت با دمبل

افزایش قدرت مشت با دمبل

آموزش بوکس دوبله فارسی

آموزش بوکس دوبله فارسی

آموزش بوکس فارسی

آموزش بوکس فارسی

آموزش بوکس در خانه

آموزش بوکس در خانه

تور والیبال

ارتفاع تور والیبال

کیک بوکس بهتره یا بوکس

کیک بوکس بهتره یا بوکس

کیک بوکس چیست

کیک بوکس چیست