شروع کاراته : چگونه کاراته را شروع کنیم

شروع کاراته : چگونه کاراته را شروع کنیم

شروع کاراته

همیشه شروع یک ورزش از سخت ترین مراحل کار است. شناخت ورزش در شروع آن بسیار اهمیت دارد. از مزایا و معایب یک ورزش مثل کاراته حتما باید آگاه باشیم تا مقایسه کنیم که آیا به این ورزش علاقه داریم یا خیر . چون بسیار دیده شده که افراد ورزشی را شروع میکنند اما بعد از مدتی مثلا چند هفته دیگه ورزش مورد نظر رو پیگیری نمی کنند و این به خاطر اطلاع بسیار کم از آن ورزش است. برای شروع کاراته شما باید اطلاعات کلی نسبت به این ورزش داشته باشید تا شنیده هاتون از دیگران تکمیل بشه و کاملا گنگ وارد این ورزش نشوید.

 

سبک های کاراته اصولا به دو قسمت کنترلی و غیر کنترلی تقسیم میشود :

 

کاراته کنترلی : به سبک هایی از کاراته گفته میشه که در اونها ضربه های دست و پا به صورت و بدن حریف به طور کامل برخورد نمی کنه و در واقع تنها ضربه ها نشون داده میشه و اگر برخوردی وجود داشته باشه بسیار سطحی و کاملا قابل کنترل است و اگر در این رشته ها ضربه ای محکم به حریف وارد کنید باعث اخطار گرفتن شما میشه .

 

کاراته غیر کنترلی : به سبک هایی از کاراته گفته میشه که در اونها ضربه ها با نهایت قدرت به حریف برخورد میکنه و اصولا امتیاز گرفتن بر اساس پیروزی قدرت شما بر حریف است و باید حریف knock out شود. از جمله معروف ترین این سبک ها ، سبک کیوکوشین کاراته است . در این سبک که اصولا ضربات نزدیک به بدن حریف وارد میشود قدرت بدنی و تحمل ضربات حریف بسیار اهمیت دارد.

 

ورزش کاراته را نیز میتوان به دو قسمت تقسیم کرد :

۱- کاتا : قسمت نمایشی ورزش کاراته است که شما در هر کمربند باید یکی از کاتاهای مربوطه رو یاد بگیرید تا بعد از رسیدن به سطح کمربند بعدی و با تشخیص مربی ، باید کاتا اون کمربند رو نیز به درستی اجرا کنید . در مسابقات نیز بخش کاتا اهمیت بسیاری دارد که کاتا انفرادی و کاتا تیمی هر کدام مسابقات جداگانه ای دارند که در مسابقات جهانی این مسابقات بسیار جذاب و دیدنی هستند.

۲- کمیته : کمیته یا همان مبارزه قسمت دیگری از ورزش کاراته است که همانطور که اشاره شد بر اساس سبک شما ضربات و نحوه برخورد ضربات متفاوت است و هر سبک در کاراته قوانین خاص خود و ضربات مربوط به خودش رو داره که باید دقیقا بر اساس قوانین همان سبک اجرا شود.

 

چند نکته نیز برای شروع ورزش کاراته بسیار اهمیت دارد :

۱- انتخاب مربی خوب : یکی از مهمترین عوامل در یادگیری بهتر کاراته ، یک مربی کاربلد می باشد. یک مربی که به تمام زوایای کاراته آشنا باشد و بتواند دانش خود را به خوبی انتقال دهد.

۲- انتخاب باشگاه مناسب : باشگاهی مناسب است که تهویه خوبی داشته باشد ، امکانات اولیه ای که کاراته نیاز دارد را به طور کامل داشته باشد. نسبت به تعداد اعضای باشگاه ، فضای کافی را داشته باشد و بسیار کوچک نباشد . همچنین از مربی های خوبی برخوردار باشد.

۳- احترام : احترام به مربی و سایر افراد باشگاه بسیار اهمیت دارد. هنرهای رزمی در اصل برای ارتقاء ارزش های انسانی بوجود آمدند نه برای تشویق به خشونت . پس حتما توجه داشته باشید که قوانین کاراته ، نحوه احترام گذاشتن به مربی ، نحوه خروج و ورود به کلاس و … رو به خوبی یاد بگیرید و حتما گوشه ذهنتون به خاطر بسپارید که اخلاقیات از همه چیز مهمتر هستند.

 

امیدوارم که این مقاله براتون مفید باشه ، اگر نظر و یا سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید خوشحال میشیم 🙂