آیا ورزش کردن باعث کوتاهی قد میشود ؟

ادمین
۱۲ بهمن ۹۸
بدون دیدگاه

ورزش و کوتاهی قد

ارتباط ورزش کردن با کوتاهی قد

دغدغه بسیاری از افراد مخصوصا والدین در مورد قد خود یا فرزندانشان تبدیل به یک دغدغه اصلی شده و برای بعضی از افراد این قضیه بسیار اهمیت دارد. و یکی از مسائلی که هنوز هم نظر قطعی در مورد آن وجود ندارد و هر کارشناسی یک نظر متفاوت در مورد آن می دهد ارتباط ورزش کردن با قد ورزشکاران است که تصمیم گرفتیم در این مقاله کمی در مورد آن صحبت کنیم.

یکی از باورهایی که در بین جوامع مطرح شده این است که ورزشهایی مثل ژیمناستیک ، کشتی ، کاراته و بوکس باعث سوختن قد افراد میشود و ورزشهایی مثل بسکتبال و والیبال باعث افزایش قد !

این قضیه را از چند جهت میتوان بررسی کرد. اولین دلیلی که این ذهنیت بوجود می آید این است که اکثر افرادی که در آن ورزش فعالیت میکنند و مشهور هستند قدشان چقدر است. به طور مثال در ورزش والیبال اکثر افراد موفق باید قدی بالای ۱۹۰ یا بعضا ۲ متر داشته باشند یا در ورزش بسکتبال نیز به همین صورت است که اگر فردی قد بالای ۲ متر نداشته باشد نمی تواند امتیاز خوبی کسب کند و بازیکن خوبی محسوب نمیشود. یا در ورزشی مثل ژیمناستیک اگر فردی قد کوتاه نداشته باشد و از چابکی برخوردار نباشد نمی تواند به خوبی حرکات را اجرا کند. پس میزان قد در رشته های ورزشی لازمه موفقیت در آن رشته است و دلیلی نمیشود که آن رشته میزان قد افراد را تعیین کند و در آن تاثیر بگذارد. همانطور که در ورزش محبوبی مثل فوتبال افراد فوق حرفه ای هستند که با قدهای مختلف وجود دارند. نه میتوان گفت که قد اسطوره هایی مثل مسی ، پله ، مارادونا ، روبرتو کارلوس را فوتبال کوتاه کرده و نه میتوان گفت که قد اسطوره هایی همچون رونالدو ، کریم بنزما ، ابراهیمویج را فوتبال افزایش داده است .

نظری که کارشناسان در مورد ورزش های مختلف از ورزش های رزمی گرفته تا ورزش های توپی و ورزشهای آبی داده اند این است که اگر در سنین رشد به میزان معقول و منطقی ورزش انجام شود باعث آزاد کردن هورمون رشد میشود و صفحات رشد تحریک میشوند و افزایش قد صورت می گیرد. اما اگر در دوران رشد از کودکی تا جوانی ورزش حرفه ای انجام شود و فشار بیش از حد به بدن وارد شود باعث تخریب صفحات رشد میشود و عملا رشد بدن متوقف خواهد شد.

یکی از عواملی که می گویند رشته ژیمناستیک باعث کوتاهی قد کودکان و نوجوانان می شود همین است. فشار بیش از حد به عضلات پا و سعی در انعطاف بیشتر برای حضور در رقابت ها باعث میشود تا ورزش کردن به رقابت تبدیل شود و میتوان گفت تبدیل به جنگی برای پیروزی شود . قطعا این میزان فشار برای صفحات رشد عاملی بسیار مخرب است اما صرف اینکه انجام حرکات ورزشی ژیمناستیک باعث این مشکل میشود اینطور نیست.

همچنین این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که میزان قد به عوامل مختلفی بستگی دارد که فقط یک قسمت آن ورزش است. تغذیه بخش مهم دیگری است که باید به آن توجه کرد. خیلی از کوتاهی های قد به خاطر سوء تغذیه است. کم رساندن ویتامین ها و مواد معدنی به بدن از جمله نخوردن میوه ها و سبزی ها به صورت مستمر باعث ایجاد سوء تغذیه در افراد میشود و از افزایش قد جلوگیری میکند.

عامل دیگری که وجود دارد استراحت کافی است. خواب کافی و عمیق میتواند برای افراد بسیار مفید باشد و یکی از عوامل تعیین کننده محسوب میشود.

ادمین

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است

شاید از این مطالب هم خوشتون بیاد
5 دلیل چرا باید جوجیتسو بریزیلی یاد بگیریم
فیتنس چیست
آموزش شنا کودکان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *