۵ دلیل چرا باید جوجیتسو بریزیلی یاد بگیریم

جودو ۰۷ آبان ۱۳۹۸ بدون دیدگاه 299 بازدید

چرا باید جوجیتسو بریزیلی یاد بگیریم

چرا جوجیتسو بریزیلی یاد بگیریم

جوجیتسو بریزیلی که به آن BJJ گفته میشود یکی از هنرهای رزمی ترکیبی محسوب میشود که تمرکز آن بیشتر در فن ها و مبارزه های روی زمین است و سعی میکند با تکنیک های مختلف موقعیت هایی را ایجاد کند که حریف شکست بخورد. همچنین مزیت بسیار بالای این ورزش این است که حتی افرادی که از قدرت بدنی بالایی نیز برخوردار نیستند نیز میتوانند با تکنیک های این ورزش و با حرکاتی مثل قفل کردن یا خفه کردن بتوانند از خودشان در مقابل افراد قوی هیکل دفاع کنند. جوجیتسو بریزیلی در واقع ریشه از ورزش جودو ژاپنی دارد و با تغییر یک سری از تکنیک ها سبک جدیدی از ورزشهای رزمی پدید آمده است. یکی از دلایلی که جوجیتسو برزیلی بسیار شناخته شد این است که از ورزش های پایه ای برای مسابقات MMA محسوب میشود و مشاهده میکنیم که بسیاری از ورزشکاران از تکنیک های جوجیتسو در این مسابقات استفاده می کنند زیرا در درگیری ها بسیار کارآمد است و باعث شکست حریف میشود.

 

۱- کارآمد در دنیای واقعی :

یکی از دلایلی که فنون جوجیتسو را سرآمد میکند کاربردی بودن آن ها است. به طوری که در درگیری های خیابانی و در صورت حمله فرد دیگری همچون دزد به راحتی میتوان از فنون جوجیتسو استفاده کرد و افراد میتوانند از خودشان دفاع کنند. این در حالی است که طبق آمار حدود ۹۵ درصد درگیری های خیابانی در حالی ادامه پیدا میکند که دو طرف روی زمین در حال زد و خورد هستند. این در حالی است که همانطور که گفتیم فنون جوجیتسو بیشتر روی درگیری های زمین تمرکز دارد و با یادگیری فنون جوجیتسو افراد یک سر و گردن بالاتر هستند.

۲- دفاع در مقابل دیگران :

همانطور که میدانید در بسیاری از درگیری ها اغلب افراد تمایل به زد و خورد ندارند و مثلا در مقابل دزدی که به شما حمله میکند شما تنها میخواهید از خودتان دفاع کنید و قصدی برای ضربه زدن به آن شخص ندارید. فنون جوجیتسو در دفاع کردن بسیار اهمیت دارند. فنون قفل کردن در این کار بسیار کارآمد هستند و فرد میتواند با استفاده از جوجیتسو بریزیلی بدون اینکه به طرف مقابل آسیب جدی بزند از خود دفاع کند.

۳- هر کسی میتواند تمرین کند :

زن ها ، مردها و حتی کودکان میتوانند از این هنر رزمی بهره مند باشند و آن را تمرین کنند. جوجیتسو برای افراد ضعیف تر ، کوتاهتر و سبک تر ساخته شده تا در مقابل افراد قوی تر ، بلندتر و سنگین تر بتوانند مبارزه کنند و تمرینات آن نیاز به زور بازو و قدرت زیاد ندارد و هر کسی میتواند آنها را تمرین کند.

۴- باعث تقویت مغز میشود :

جوجیتسو را میتوان به یک بازی شطرنج انسانی تشبیه کرد. در واقع در این ورزش شما به جای استفاده از زور بازو ، بیشتر از فکر خودتون استفاده میکنید تا بهترین موقعیت و تکنیک را شناسایی کنید تا با کمترین انرژی مصرفی بتوانید حریف را شکست دهید. ورزشکاران این رشته ورزشی صدها تکنیک را در کمتر از ۲ سال فرا میگیرند و اینکه چه تکنیکی را در چه زمانی استفاده کنند نیازمند این است که هوش خود را تقویت کنند که تمرینات خود باعث تقویت هوش ورزشکاران میشود .

۵- تقویت عضلات بسیار عالی :

درست است که گفتیم این ورزش نیاز به قدرت بدنی بالایی ندارد و افراد ضعیفتر نیز میتوانند افراد قوی تر را با تکنیک های آن شکست دهند اما از این نکته نیز غافل نشوید که تمریناتی که ورزشکاران در جوجیتسو انجام می دهند در تقویت عضلات و قوی شدن بدن ورزشکار اهمیت بالایی دارند و در طول زمان تاثیر چشمگیری را مشاهده می کنند. خواسته یا ناخواسته ورزشکاران با انجام تکنیک های مختلف در واقع عضلات خودشان را نیز تقویت می کنند که این نیز از مزیت های دیگر این ورزش زیبا می باشد.

نظرات شما عزیزان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موضوعات
برترین مطالب
مطالب تصادفی