جیت کان دو شیوه رزمی بروس لی

دفاع شخصی ۰۸ آبان ۱۳۹۸ بدون دیدگاه 347 بازدید

جیت کان دو

جیت کان دو چیست

جیت کاندو یکی از ورزش های رزمی است که توسط بروسلی ستاره سینما ابداع شده است .  بروسلی بعد از فعالیت در هنرهای رزمی همچون کونگ فو ، کاراته و وینگ چون توانست سبک خود را ابداع کند. این رشته ورزشی دارای مسابقات نیز در سراسر جهان می باشد که در سبک های ووشوساندا ، ووشوتالو ، دفاع شخصی و شکستن اجسام می باشد که علاقمندان زیادی نیز در این مسابقات شرکت می کنند.  بیشتر تکنیک های جیت کان دو بر پایه ورزش وینگ چون می باشد زیرا بروسلی از نوجوانی زیر نظر استاد بزرگ این سبک یعنی استاد ایپ من تعلیم دیده است . در ایران نیز این سبک توسط استاد حسن کوه کمری بنیانگذاری شد و زیر نظر فدراسیون ووشو جمهوری اسلامی ایران اداره می‌شود در ورزش جیت کاندو کمربند وجود دارد که از رنگ های زرد  نارنجی سبز آبی بنفش قهوه ای قرمز و سیاه می باشد که کمربند سیاه آن به ۹ دان تقسیم بندی می شود . همچنین لقب های رزمی کاران نیز با توجه به کمربند آن ها تغییر می کند که به ترتیب لقبها توسان ، دای تو ، سی هینگ ، دای سی هینگ ، پو تینگ ، استاد ، سی فو ، دای سی فو ، سی جو می باشد که در باشگاه و فرهنگ تمرین ورزشکاران به این اسامی صدا می زنند . درجه سی جو تنها متعلق به ابداع کننده جیت کان دو یعنی بروسلی می باشد.

ایده ایجاد هنر رزمی جیت کان دو در سال ۱۹۶۵ به ذهن بروسلی رسید. او که در امریکا اقامت داشت دائما به فکر ارتقاء هنر رزمی خودش بود اما به دلیل دور بودن از استاد خود یعنی ایپ من ، نمی توانست در مورد این ورزش تبادل نظر کند. همچنین در مبارزه ای که با وان جک مان داشت با اینکه مبارزه را برنده شد اما احساس کرد که سبک مبارزه وینگ چون نتوانسته است به قدر لازم باعث سرعت و قدرت در ضربات او بشود و دارای ایراداتی است که باید اصلاح شود . به همین دلیل او به فکر ایجاد یک سبک جدید افتاد و با تغییراتی که به وینگ چون داد و با ترکیب ضربات ورزشهای دیگر همچون بوکس ، کاراته و کونگ فو اقدام به ایجاد سبک خود نمود. از جمله تغییراتی که بروسلی در وینگ چون داد اصلاح روش ایستادن بود به طوری که بروسلی عقیده داشت این سبک ایستادن باعث کند شدن حرکات میشود پس طرز قرارگیری پاها را تغییر داد. همچنین تغییر اساسی دیگر نحوه ضربه زدن دست ها بود به طوری که در وینگ چون با ساعد ، انگشت ها و پشت دست میزنند و اینکار باعث زخمی شدن افراد میدانست به همین دلیل نحوه ضربه زدن با دست را به شیوه بوکسورها تغییر داد.

اساس نظریه بروس لی برای ابداع ورزش جیت کان دو این بود که یک رزمی کار باید از هر نوع قید و بند آزاد شود و روش های سنتی را کنار بگذارد و در واقع بر اصل روش بی روشی پایبند بود و سبک های موجود را محدود کننده میدانست .

نظرات شما عزیزان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موضوعات
برترین مطالب
مطالب تصادفی