قد مناسب برای ورزش بوکس : افراد قد کوتاه یا قد بلند کدام موفق تر هستند ؟

قد مناسب برای ورزش بوکس

قد مناسب برای ورزش بوکس

از جمله سوالات بسیار پر تکرار در مورد ورزش بوکس این است که آیا قد من مناسب ورزش بوکس هست ؟ یا قد مناسب برای بوکس چقدر است ؟ قد افراد در ورزش های مختلف یکی از عواملی است که باعث پیشرفت آنها می شود. به طور مثال بعضی از ورزش ها به طور مستقیم قد افراد با پیشرفت آنها رابطه مستقیم دارد و اگر فرد قد مناسب را نداشته باشد کار او بسیار دشوار است. ورزش هایی مثل والیبال و بسکتبال که حداقل قد در آنها مشخص است و اگر فرد قد کوتاهتر از آن داشته باشد دستش به تور والیبال برای آبشار زدن یا دفاع کردن نمی رسد و یا در بسکتبال قدش به سبد نمی رسد تا بخواهد امتیاز کسب کند. اما در ورزشهایی مثل بوکس و اصولا ورزشهای رزمی میزان قد تاثیر چندانی در میزان موفقیت فرد ندارد.

در ورزش بوکس افراد قد بلند در مبارزه از دور موفق تر هستند و می توانند از نزدیک شدن حریف با ضربات از راه دور و چپ راست هایی که می زنند موفق تر عمل کنند. اما افراد کوتاه قد در مبارزات نزدیک ( به اصطلاح جنگ نزدیک ) بسیار قوی تر عمل می کنند و با ضربات هوک و آپرکات می توانند حریف را به راحتی خسته کنند و از پا در بیاورند. اگر بر این باور هستید که بوکسورهای کوتاه قد حتی نمی توانند به بوکسورهای بلند قد نزدیک شوند و دستشان به آنها نمی رسد تا ضربه وارد کنند باید حتما مبارزات مایک تایسون را مشاهده کنید. تایسون این توهم که بوکسورهای قد بلند موفق تر هستند را کاملا از بین برده است زیرا با قد ۱۷۸ سانتی متری خود با افرادی که ۱۰ تا ۱۵ سانت و حتی بیشتر از خودش بلندتر بودند به راحتی مبارزه می کرد و با چند داک و جهش به راحتی به حریف می رسید و مشتهای آهنین خود را بر سر و صورت حریف می نشاند.

قهرمان امروزه جهان یعنی فلوید می ودر نیز با قد ۱۷۳ سانتی متری توانسته مقام های قابل توجهی را کسب نماید. تکنیک های دفاعی ، حمله و همچنین رقص پای این قهرمان بوکس نیز نشان می دهد که بوکس ربطی به قد افراد ندارد و هر کسی با هر قدی می تواند در آن بدرخشد. البته ناگفته نماند که بوکسورهای پر آوازه ای مثل تایسون فیوری با قد ۲ متر و ۶ سانت ، وایلدر با قد ۲ متر و ۱ سانت و آنتونی جاشوا با قد ۱۹۸ سانت نیز از بوکسورهای پر آوازه ای هستند که علاوه بر تکنیک از قدرت بالایی نیز برخوردار هستند.

اگر سوالی دارید حتما در قسمت نظرات بپرسید.