Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

فرق بوکس و کیک بوکس

فرق بوکس و کیک بوکس

فرق بوکس و کیک بوکس در چیست ؟ این دو ورزش رزمی محبوب در جهان چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند و چطور بفهمیم که به کدام یک از آنها علاقه داریم ؟ اگر میخواهید فرق میان بوکس و کیک بوکس را بدانید باید مزیت ها و معایب هر کدام از این ورزش ها را مطلع بشوید تا با اطلاعات کامل به سمت یکی از این دو ورزش بروید. به دلیل شباهت هایی که این دو ورزش با یکدیگر دارند اغلب ورزشکاران تازه وارد بر سر دو راهی گیر می کنند و نمی دانند که کدام یک به درد آنها میخورد و باید به سمت کدامیک از این ورزش ها بروند. در این مقاله میخواهیم به طور کامل در مورد تفاوت هایی که میان این دو ورزش وجود دارد صحبت کنیم.

گارد :

از جمله مواردی که در بوکس و کیک بوکس فرق میکند ، نحوه گارد گرفتن است. در ورزش بوکس معمولا گارد بسته است و ورزشکار گارد خود را کمی به سمت جلو می گیرد یعنی بدن در حالت تهاجمی رو به جلو قرار دارد. این مدل از گارد به این دلیل است که چون در بوکس ضربات از ناحیه شکم به بالا می باشد و معمولا اکثر ضربات در سر و صورت حریف قرار می گیرد پس بوکسور لازم است گارد خود را برای محافظت از بالاتنه خود بگیرد و ضرباتی که میزند نیز به ضربات دست خلاصه می شود و لازم نیست از ضربات پا استفاده کند. به همین دلیل گارد بسته و رو به جلو بسیار روش مناسبی برای بوکس می باشد. اما در کیک بوکس به خاطر اینکه ورزشکار باید از ضربات پا نیز استفاده کند باید گارد خود را طوری بگیرد که بتواند نقطه اتکای مناسبی برای پاهای خود داشته باشد به همین دلیل اغلب ورزشکاران کمی به سمت عقب هستند تا هم بتوانند ضربات دست خوبی بزنند و هم برای زدن لگد سریع و قوی نقطه اتکای مناسبی را با پای مخالف ایجاد کنند. همچنین یکی از دلایل فرق داشتن گارد این است که در کیک بوکس ورزشکار باید مراقب باشد تا ضربه پای حریف را نیز نخورد . به همین دلیل گارد خود را کمی به سمت عقب و بازتر می گیرد.

دامنه حرکات :

در بوکس شما فقط از ضربات دست استفاده می کنید. پس دامنه حرکات بسیار کمتر است. اما در کیک بوکس شما انواع ضربات پا را نیز دارید که با توجه به سبک مورد نظر ، تعدادی از این ضربات اضافه یا کم می شوند. البته این نکته را توجه کنید که در بوکس به دلیل کم بودن تعداد حرکات ، معمولا ضربات به صورت تکنیکی تر زده می شوند یعنی تعداد کم بودن دامنه حرکات باعث نمیشود تا یک نقطه ضعفی برای این ورزش به حساب بیاید بلکه حتی باعث میشود تا ضربات با اصول و تکنیک بیشتری انجام شود و معمولا در ضربات دست ، کیک بوکسور حریف یک بوکسور نمی شود.

آسیب دیدن :

به دلیل وجود ضربات پا در کیک بوکس و همچنین آزاد بودن ضربه در کل بدن ، قطعا آسیب دیدن در این ورزش بیشتر است. بسیاری فکر می کنند که چون در بوکس ضربات اغلب در سر و صورت می نشیند پس ورزشکار آسیب زیادی می بیند اما چون این برخوردها غالبا محدود به یک ناحیه کوچک می باشد ، میتوان با گارد بسته جلوی آنها را گرفت اما در کیک بوکس شما از پا تا سر ممکن است ضربه بخورید. همچنین اگر مشت به سر شما بخورد ، وجود دستکش تا حد زیادی از آسیب دیدن جلوگیری میکند اما در کیک بوکس با برخورد ضربه پا به سر این اتفاق نمی افتد. همچنین برای درک و مقایسه بهتر آسیب دیدگی این دو ورزش میتوان به تعداد ناک اوت های این دو نگاه کرد که در بوکس تعداد ناک اوت های اتفاق افتاده بسیار کمتر از کیک بوکس می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمرین بوکس در خانه بدون وسایل

تمرین بوکس در خانه بدون وسایل

بهترین شناگر دنیا

بهترین شناگر دنیا

بهترین سبک کاراته

بهترین سبک کاراته

مراحل گرفتن کمربند کاراته

مراحل گرفتن کمربند کاراته

راز قدرت مشت مایک تایسون

راز قدرت مشت مایک تایسون

پردرآمدترین ورزش های رزمی در ایران

پردرآمدترین ورزش های رزمی در ایران

خطرناک ترین سلاح نینجا

خطرناک ترین سلاح نینجا

حداقل قد برای والیبال

حداقل قد برای والیبال

خطرات ورزش موی تای

خطرات ورزش موی تای

بالاترین دان تکواندو در جهان

بالاترین دان تکواندو در جهان

قد بوکسورهای معروف

قد بوکسور های معروف

تاثیر کاراته بر روی قد

تاثیر کاراته بر روی قد

قد مناسب برای ورزش بوکس

قد مناسب برای ورزش بوکس

قوی ترین حریف مایک تایسون

قوی ترین حریف مایک تایسون

بهترین ضربات ترکیبی بوکس

بهترین ضربات ترکیبی بوکس

چگونه یک فایتر عالی شویم

چگونه یک فایتر عالی شویم